ХУМАНОСТ ПАЛАНЧАНА НЕ ПОЗНАЈЕ ГРАНИЦЕ
Наша средина је и у прошлој години постала најхуманија општина у Србији по добровољном давању крви
Кажу да човек показује своју величину кад је хуман, а један од најмудријих Маркесових цитата гласи „Човек има право да гледа другог одозго, једино када треба да му помогне да се усправи“. Гледајући по томе, Паланчани су мало је речи хумани, код њих је људскост више изражена него код других. Хуманост је врлина која у последње време изгледа није на цени, људи живе у својим малим световима, заокупљени су сопственим проблемима и својим потребама. Бити хуман је када некоме помогнемо, онда се осећамо лепо и испуњено.
Бачка Паланка је годинама уназад показивала хуманост у разним видовима, а прошле године је десети пут заредом проглашена за најхуманију општину у Србији по добровољном давалаштву крви.
-Десету годину заредом смо показали да имамо снаге да одржимо континуитет и да успешно радимо на омасовљењу мреже добровољних давалаца крви. Ако годишње имамо просек од 150 нових давалаца, онда долазимо до цифре од 1.500 хуманих људи за протеклу деценију. Значи, обнављамо мрежу добровољних давалаца крви, не бојимо се за будућност и надамо се да ћемо бити и у наредним годинама најхуманији. Ако се добија неки епитет, онда нам то у сваком случају прија. То је доказ да је општина Бачка Паланка веома свесна ситуације и времена у ком живимо. Наслеђе који млађи добијају од својих родитеља, бака и дека, то је нешто што је на првом месту. Покушаћемо да, у складу са нашим могућностима, уприличимо лепу свечаност поводом десете јубиларне узастопне године када смо били најхуманија средина у земљи. Потрудићемо се да средином године, када добијемо ту плакету, направимо у нашем дворишту свечаност и покажемо свих десет плакета, наравно уз подршку локалне самоуправе. То је понос свих нас, не само Црвеног крста, већ и локалне самоуправе, а и свих житеља наше општине. Мислим да није било људи који су долазили са стране, а да им представници локалне самоуправе нису рекли ‘да, ово је тај град који је најхуманији у Србији’. Настављамо истим темпом и несмањеном жестином, едукујемо младе и ширимо пропаганду о добровољном давању крви. Радимо и даље на омасовљењу добровољног давалаштва крви, али ћемо уједно и форсирати причу о донорству органа, истиче секретар ЦК Бачка Паланка Бранислав Шобот – Бели.
Један од ваших битних планова за ову годину је и донорство органа?
-Сматрамо да о донорству органа треба да се прича још од школских клупа, да се деца упознају и после причају са својим родитељима о томе, па да се та прича прошири и много шире како би сви знали свој значај и улогу у томе. То је здрава прича и сматрамо да је донорство органа и крви, као и прва помоћ, део опште културе једног народа, наглашава секретар ове хуманитарне организације.
Како ви оцењујете феномен хуманости житеља наше општине?
-Хуманост потиче још из времена старе Југославије, али се то тада вредновало другачије. Бачка Паланка је и код претходних секретара и мојих колега добијала безброј плакета. У суштини, гледало се увек на број становника, али сада, у овој ситуацији, која је и економски нестабилна и несташице крви су готово констатне. Ми нисмо толико богат народ да можемо да продајемо и купујемо крв и ту се најбоље показује хуманост људи и тај феномен хуманости, а добровољни даваоци крви су посебна категорија људи која не тражи ништа. Траже само то да ако, не дај Боже, њима затреба помоћ лекара да могу да добију оно што су пружили. И по том питању мислим да би би држава требала много више да пружи у смислу привилегија за добровољне даваоце крви, као и организацијама које се баве логистиком и организовањем, а не да се дешава да ми годинама не добијемо ни један динар за овај наш труд и рад, сматра Шобот.
Имате ли још планова за ову годину, осим добровољног давалаштва крви и донорства органа?
-Појачаћемо све наше програмске, редовне активности, а највише ћемо на едукацији младих о вршњачком насилју, како би се оно смањило, а исто тако и са насиљем у породици. На самом крају прошле године смо кренули са организацијом серије трибина по основним и средњим школама, наравно са стручним предавачима, и ту смо мишљења да се мора што више причати о овим темама. Сведоци смо да су деца у страху, да не смеју да кажу шта им се дешава у кући или када виде у некој другој породици. Морамо едуковати децу и омладину који су потези и шта они треба да ураде у том случају, како и кога да обавесте. Наравно, све је то усклађено са новим законом који је јако добар и који ће насилницима у породици стати на пут. Код нас је активан велики број младих волонтера, којима су веома интересантне теме, почев од алкохола, дроге, психоактивних супстанци, трговине људима… У све то су наша омладина и волонтери укључени, све је више деце којима су те теме интересантне и они ће бити ти који ће едуковати своје вршњаке. Поред тога, у нашем Одмаралишту у Багремари ћемо наставити са едукацијама, семинарима, летњим школама у природи са темама којем су, првенствено, интересантне деци, закључује Бранислав Шобот – Бели, секретар Црвеног крста Бачка Паланка.
Д. Зорић